Rekabetin her gün arttığı ticaret alanında akılda kalmak, âdeta bir mecburiyettir. Markalar, yaratıcı pazarlama kampanyalarıyla potansiyel tüketicilerin dikkati çekmek zorundadır. Bunu yaparken olumlu tutum uyandırmak ve bütçeyi korumak da önemlidir. Gerilla pazarlama, bahsi geçen amaçlara uygun bir yöntemdir. Gerilla pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriğin devamını okuyabilirsiniz. 

Gerilla Pazarlama Nedir? 

Gerilla, düzenli orduya karşı asimetrik taktiklerle hareket eden savaşçı gruplarına verilen isimdir. Gerilla pazarlama ise sıradışı taktikler ve yaratıcı stratejiler ile tasarlanmış düşük maliyetleri kampanyalardır. Temelde esneklik ve inovasyon üzerine kurulur. Çoğunlukla şaşırtıcı, eğlenceli, sıradışı veya provokatiftir. Bu kampanyaların amacı, tüketicinin dikkatini çekmek ve marka farkındalığını artırmaktır. 

Sokak performansları, viral videolar, etkileşimli reklamlar, sürpriz etkinlikler ve ücretsiz numune dağıtımları, gerilla pazarlama örnekleridir. Bu etkinlikler ile tüketicinin ilgisi çekilir. Hatta bazen tüketici de gerilla pazarlama kampanyasına entegre edilir. Kampanyanın bir parçası olan tüketicinin markaya karşı olumlu tutum veya bağlılık geliştirmesi beklenir.

Bir gerilla pazarlama kampanyası hazırlamadan önce hedef kitle belirlenir. Hedef kitlenin davranışları, ihtiyaçları ve ilgi alanları hakkında bilgi edinmek gerekir. Ardından yaratıcı ve şaşırtıcı fikirler geliştirilir. Bu fikrin uygulamasının düşük maliyetli olması da önemlidir. Kararlaştırılan fikir, beklenmedik yer ve zamanlarda hayata geçirilir. Böylece ağızdan ağıza ve viral pazarlama da kendiliğinden gerçekleşir. Tek kampanya ile birden çok taktik kullanılmış olur.

CGI Teknolojisi Nedir? 

CGI (Computer-Generated Imagery), bilgisayarla kurgulanan görsel içeriği ifade eder. Grafik tasarım, animasyon ve video prodüksiyonunda kullanılır. Dijital platformlarda görsel efekt oluşturmak amacıyla tercih edilir. Gerçek dışı görsellerin üretilmesi ve hareketlendirilmesine yardımcı olur. CGI teknolojisinin çalışma prensibi aşağıda listeleme yoluyla anlatılmıştır.

  1. Modelleme ve tasarım: Öncelikle yazılımlar aracılığıyla üç boyutlu modeller oluşturulur.
  2. Animasyon: Oluşturulan modellere hareket kabiliyeti eklenerek canlandırılır.
  3. Görüntüleme: Hareketlenen modeller, bilgisayar tarafından görüntülenir ve gerçekçi sahneler hâline gelir.
  4. Işıklandırma ve görsel efekt: Elde edilen sahnelerde doğal ışıklar ve görsel efektler sayesinde atmosfer, renk ve doku düzenlemeleri yapılır.
  5. Birleştirme ve düzenleme: Oluşturulan görsellerin tamamı birleştirili, düzenlenir ve son hâlini alır.

CGI teknolojisi; sinema, televizyon, video oyunları, reklamcılık, simülasyon ve eğitim gibi birçok alanda kullanılır. Gerilla pazarlama da CGI teknolojisinin kullanıldığı alanlardan biridir. Gerilla pazarlama kampanyasında ihtiyaç duyulan ilgi çekici görseller, bu teknoloji ile hazırlanabilir. Sosyal medya içeriklerinde, etkileşimli deneyimlerde ve ürün tanıtımlarında bu teknolojiden yararlanıldığını görmek mümkündür.

En Başarılı CGI Gerilla Pazarlama Örnekleri

Sosyal medya kullanıcılarının ve tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan CGI pazarlama, son yıllarda oldukça başarılı örnekler vermiştir. Kozmetik markalarından spor sektörüne kadar birçok alanda CGI gerilla pazarlama kullanılır. Viral olmuş bazı örnekleri aşağıda bulmanız mümkündür.

  • Adidas: 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi partneri Adidas, CGI teknolojisiyle dev bir futbol topunu İstanbul Boğazı’nda yüzdürmüştür. Türkiye’de gerçekleşen en profesyonel CGI pazarlama uygulamalarından biri olan proje büyük ilgi görmüştür.
  • Rexona: CGI uygulamasını İstanbul Boğazı’nda kullanan bir diğer marka Rexona’dır. 72 saat kesintisiz koruma vaadi sunan yeni serisinin pazarlama stratejisi için gri bir tişörtü köprüden sallandıran marka, tüketicileri güvenle hareket etmeye çağırmıştır. Rexona’nın meşhur gri tişört testine de vurgu yapmıştır.
  • Maybelline: Maybelline de maskaralarının performansına dikkat çekmek için CGI pazarlamayı kullanan markalardan biridir. Bükülebilir fırçasıyla satışa sunulan Lash Sensational Sky High maskara ile Londra sokaklarındaki metro ve otobüsleri süslemiştir.
  • Axe: CGI pazarlama ile reklam panosundaki deodorant şişesini canlandıran marka, bütün sokağa Axe sıkıldığı bir anı sahnelemiştir. 

Dünya çapında daha birçok başarılı CGI gerilla pazarlama örneği mevcuttur. Loreal Paris, Jacquemus, Derby ve Samsung birçok marka, bu kampanyalarla dikkat çekmeyi başarmıştır. 

Leave a Reply