Mezun Olunan Bölüm Fark Etmeksizin Yapılabilecek 5 Meslek

Mezun Olunan Bölüm Fark Etmeksizin Yapılabilecek 5 Meslek | Kamuda ihtiyaç duyulan ve mesleğinize bağlı olmadan çalışabileceğiniz alanlar mutlaka bulunuyor. Birçoğumuz “ne iş yapabilirim” sorusuna takılı kalırken, iş kriterleri, İngilizce arayanlar ve geleceğin meslekleri arasında sıkışıp kalabiliyor. Yeteneklerinizle akademik bilginizi birleştirerek, kamu alanında çalışabileceğiniz birçok meslek olabileceği gibi kariyerinizde de emin adımlarla ilerlemenizin imkanı olacaktır. 

Geleceğin Meslekleri Artık Günümüzün Meslekleri

Gelecek üzerine uzun yıllardır kafa yorulurken, aslında geleceğin şu an olduğunu da unutmamak gerekir. Teknolojinin ilerlemesi ve bu alandaki yeni gelişmelerle hangi mesleği seçmeliyim konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, size birkaç öneri sunulması için doğru makalede olabilirsiniz. 

Mesleki olarak yazı ve teknoloji alanında gelişmeler olduğunu herkes bildiğine göre, grafik tasarım, SEO ve internet reklamcılığı üzerinden yeteneğe göre meslek seçimi yapmanız sağlayabilir. Okuma yazma bilen ve bilgisayar kullanan birçok insanın yapabileceği meslekler arasında yer alan bilişim işlerinde, sizi geliştirecek ve uzun yıllar zevkli bir iş yapmanızı sağlayacak imkanları bulabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirmeniz yeterli olacaktır. 

Sağlık Sektöründe Ne Yapabilirsiniz?

Tıp fakültesinde okumadınız, doktor ya da hemşire değilsiniz. Öyleyse sağlık sektöründe neler yapabileceğiniz üzerine meslek değiştirmek size göre olabilir. Bunun için son zamanlarda sağlık sektöründe teknikerler, bakıcı ve bakım uzmanlarına ihtiyaç duyulurken, röntgen, X ray cihazı kullanmak için de uzmanlar aranıyor. Özel hastanelerde bulabileceğiniz birçok işten biri olan sağlık personeli olmak, son zamanlarda herkesin aradığı ancak bulamadığı meslekler arasında yer alıyor. 

İkinci bir üniversite okumayı planlıyorsanız bu alanda ihtiyacınız olan yüksek geliri ve kolay iş bulma imkanını bulabilirsiniz. En iyi meslek kategorisinde yerini almış olan sağlık personelleri ilk sıraya taşınıyor. İki yıllık ve dört yıllık üniversiteler varken, temizlik, bakım ve danışmanlık departmanları için kısa zamanda iş bulabilirsiniz. 

Cep Telefonlarınıza Bir De İş Olarak Bakın!

Birçok iş alanında çağrı merkezleri, destek ve yardım kanalları bulunurken, iş sahası genişledikçe burada eleman eksikliğinin olması da şaşırtmıyor. Son zamanlarda diksiyonu düzgün ve işini özveriyle yapmakta olan çağrı merkezi elemanları aranmaktadır. Hangi meslek bana uygun dediğiniz noktada, iyi bir diksiyonunuz ve sabırlı bir kişiliğiniz varsa, bu meslek tam size göre olabilir. Evden çalışarak ya da ofiste çalışarak cep telefonlarınızın gelir kaynağı olmasını sağlayabilirsiniz. 

Hem meslek açısından kolay bir iş olarak hem de gelir açısından primlerle de ilerleme kaydedebileceğiniz bir alan olarak bakabilirsiniz. Hangi mesleği seçmeliyim üzerine çok yoğunlaşmadan, bu meslek için ideal bir performans sergileyebileceğinizden emin olabilirsiniz. 

Satış Temsilcisi Olabilirsiniz

Son zamanlarda satış alanında ilerleme kaydedilirken, birçok insan satış temsilciliğinin kasiyerlik olduğunu zannedebiliyor. Oysaki satış temsilcisi olmak için belirli bir ürün veya konu hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Teknoloji, kozmetik ve tıbbi ürünlere yönelik satış temsilcisi olabileceğiniz birçok alan varken, belirli kriterlere uygun olmanızda önemli. Bakımlı olmanız, kendinize güvenmeniz ve düzgün bir diksiyona sahip olmanız satış temsilciliği için yeterli olacaktır. Bu alanda kariyerinize odaklanarak gelişme gösterebilir, geleceğin meslekleri arasında olmanın yanı sıra sürekli ihtiyaç duyulan bir meslek olduğunu da unutmamalısınız. 

Sekreter Olabileceğiniz Meslekler 

Tıbbi sekreterlik, satış sekreterliği ve büro sekreterliği alanında hem kendinizi geliştirebilir, hem de meslek hakkında bilgi edinerek ilerleme kaydedebilirsiniz. Üniversiteden hangi bölümden mezun olursanız olun, sekreter olmanız engel olmayacaktır. Kariyeriniz için odaklanmanız gereken noktada size sunulacak olan imkanları kendiniz de yaratabilir, peşine düşerek mesleğinizde büyük adımlar atabilirsiniz. 

Instagram