Daha Verimli Bir Gün Geçirmek İçin 5 Öneri

Daha Verimli Bir Gün Geçirmek İçin 5 Öneri | İş hayatında performans artırmak ve daha verimli bir gün geçirmek için 5 öneri üzerinden motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Günün en verimli saatlerinin sabah saatleri olduğunu unutmadan, sabah erken kalkmaya özen göstermek aynı zamanda motivasyon için de güzel bir çalışma alanının oluşturulması önemli.

Sabah Günün En Verimli Saatleridir.

Sabah saatlerinde çalışmak her zaman günü daha motivasyonu yüksek geçirmenizi sağlayacaktır. Zamanlı verimli kullanma için sabah saatlerinde güzel bir planlama yaparak, günü işiniz için bölümlere ayırabilirsiniz. Zamanın sizi yönetmesine değil, sizin zamanı yönetmenizi sağlayacak noktalar belirleyebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmaya çalışarak, en zor işlerinizden ya da en sıkıldığınız işlerinizden sabahın bereketli saatlerinde kurtulabilir, böylece geriye kalan zamanlarınızı esneterek kendinize zaman ayırabilirsiniz. 

Ofis çalışmalarında özellikle sabahları herkesten önce işe gidip, yalnız başınıza planlamalar yapabilir, sonrasında kendinizi günün akışına bırakarak daha verimli ve kısa bir gün geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Erken kalkarak gerçekten beklemediğinizden çok daha fazla yol alabilir, işlerinizin yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Zamanınızı Siz Belirleyin!

Erken kalkmak ve işe başlamak aynı zamanda çalışma saatlerinizi de kendi planlamalarınıza göre yapmanızı sağlayacaktır. Günün içinde sıkışmaktansa, esnek bir zaman dilimi yaratarak gün içinde daha verimli olabilirsiniz. İşinizi yapmak için zamanı etkili kullanma yollarından biri günü kendi planlamalarınıza göre ayırmak olacaktır. Örneğin sabah saatlerinde yapmanız gereken acil bir iş varsa, başlamanız gereken saatten 1 saat önce başlamayı hedefleyin. Daha sonra 1 saat ara verme şansınız olacak, günü esneterek, zamanınızı başka işler ve kendinizi iyi hissedeceğiniz alanlar için kullanabilirsiniz. Zamanınızı kendiniz belirlemek için 1 saat önceden başlamak her zaman gün içinde esneteceğiniz zamanların olmasını aynı zamanda kendinizi stresli hissetmemenizi sağlayacaktır.

Haftalık Planlamalarınızı Yapın!

Tabi ki bu çalışma alanınıza göre değişiklik gösterebilir. Bazen sadece günlük işler yaparken, kendinizi bir koşuşturma içindeyken bulabilirsiniz. Zamanı etkili kullanma yöntemleri arasında CEO ve başarılı iş insanları tavsiyelerde bulunmuştur. Planlı hareket etmek her zaman daha verimli bir gün getirerek, stresten ve kaygından uzaklaşmanızı, işinizi hakkıyla yerine getirmenizi sağlayacaktır. 

Haftanın her günü aynı zaman diliminde aynı şeyleri yapmayı planlayarak, kendinizi daha sıkıcı bir işle uğraşıyormuşsunuz hissine kapılmadan, haftanın günlerini esneterek çalışmaya özen gösterebilirsiniz. Örneğin her gün öğle arasında yemek yerken, bu hafta öğle arasında işlerinizi hafifletecek notlarınızı okuyabilir, işinizi planlayarak günün gidişatını da belirleyebilirsiniz.

Son Dakikalardan Kaçının!

Klasik bir söz vardır ‘’bugünün işini yarına bırakma’’ bu söz hep kulağımıza çalınsa da, günü planlamak için çok ideal olabilir. İşinizi sürekli savsaklamak zamanla daha sıkışık bir noktaya gelmenize neden olacaktır. Bunun için planlı ve programlı çalışmak faydalı olabileceği gibi aynı zamanda son dakikada yaparak kötü bir iş çıkarmanızı engelleyecektir. Sonra yaparım ya da önce şunu bitireyim diyerek kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Bu sizi daha verimli çalışmaya dahası gününüzü verimli kullanarak, işinizi ehliyle yerine getirmeyi sağlayacaktır. Her gün ve her akşam gününüzü planlayın, kendinizi motive edecek noktaları esnek zamanlarda değerlendirin.

Destek Ol Ve Çalışma Arkadaşlarına Kaynaş!

Zamanı iyi değerlendirmek için sadece kendinize odaklanmayın. Özellikle ofis çalışmalarında arkadaşlarınızın da işlerine destek olarak, birlikte çok daha ileriye dönük çalışmalar elde edebilir, aynı zamanda başınız sıkıştığında yardımlaşacağınız güzel iş arkadaşları edinebilirsiniz. Her zaman güne 1 saat önceden, aynı zamanda işinizi erkenden bitirdikten sonra yarının işini hafifletecek ya da başkalarına yardım edecek şekilde planlarınızı yapabilirsiniz.

Instagram

Blog