Profesyonelce Ağ Oluşturmak: Networking Önerileri

Profesyonelce Ağ Oluşturmak: Networking Önerileri | Sosyal medya, teknoloji ve yenidünya düzeni çalışma hayatını da bambaşka bir noktaya taşıyor. Networking, bu yenidünya düzeni içerisinde kendine güçlü bir yer edinmiş olmasına rağmen aslında 1980’lerden beri iş dünyasında olan bir kavram. Kısaca yeni iş fırsatlarına gebe olan bir iş veya tanışıklık ağı olarak tanımlanabilen networking, esasında bundan çok daha fazlası. Bu ağa profesyonel bir şekilde dâhil olmak için adımlarınızı doğru atmalı, doğru zamanda doğru yerde olmalısınız.

Farklı İnsanlarla Tanışın, Farklı Sektörleri Keşfedin

Network yapmak için ilk adımınız çekingenliği unutmak olmalı. Uzmanlığınızı, deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi anlatmak bazen de konfor alanından uzaklaşmak demek. Ancak yeni insanlar tanıdıkça siz de sınırlarınızı aşacak, önünüze çıkan fırsatlara daha yakın olmaya başlayacaksınız.

Unutmayın! Nasıl Davrandığınız Önemlidir

İlk adımı başarıyla attınız ve her gün daha fazla profesyonelle etkileşim hâlindesiniz. Bu noktada unutmamanız gereken altın kural; nezaket ve özgünlüktür. Cana yakın, kibar ve anlayışlı olmak her sağlıklı ilişkinin temelidir. Bu süreçte soruların önemi de büyüktür. Karşınızdakine kendini anlatması için kapılar açmalı ve size de sorular sormasını sağlamalısınız.

Kalıcı İlişkiler Kazandırır

Belki de bu noktaya kadar tüm bahsedilenleri uyguladınız. Ancak hâlâ istediğiniz gibi aktif bir network ağına sahip değilsiniz. Nedeni bu ilişkilerin kısa tanışıklıklar olarak kalması olabilir. Network ağınızdan beklediğiniz geri dönüşleri alabilmek, her zaman fırsatların yanı başında olmak için ilişki bağını sürdürmelisiniz. Öğle yemeklerinde, akşam kahvesinde belki de yepyeni bir hobi etkinliğinde… Hiçbir zaman yalnız kalmayın! Sizi geliştireceğine inandığınız tüm ilişki bağlarını mümkün olduğunca sıkı tutmaya çalışın.

Profesyonelleri Takip Edin

İletişim ağınızı belirleyin ve ihtiyacınız olan profesyonellerin nerede olduğunu iyi bilin. İş ağınızı geliştirmenin en etkili yollarından biri de sizi başkalarına yönlendirecek sponsorların, akıl hocalarınızın, ortaklarınızın nerede olduğunu bilmektir. Bu nedenle iş dünyasının gündemini, yeni çalışma trendlerini takip edin.

Yeni Nesil Ofislerle Networking Fırsatlarını Keşfedin!

Hazır, paylaşımlı ve sanal ofisler, özellikle bağımsız çalışanlar için en iyi networking alanlarının başında gelir. İş yaşamının ihtiyaçlarını anlayan ve tüm profesyonelleri iş zemininde bir araya getiren bu ofislerde hem işinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan hizmetleri alabilir hem de yeni insanlarla tanışmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Şık mobilyalarla dekore edilmiş, kaliteli ve verimli bir çalışma sunan Workland’de her zaman kahveniz hazır! Siz ofisinizde olmasanız bile telefonunuzun cevaplandığı, üretken bir ortamda elektrik, su, temizlik gibi giderleri düşünmeden işinize odaklanabilirsiniz. Elbette işiniz için yeni kapıları açacak insanlarla birlikte…

Instagram

Blog

Leave a Reply