Pazartesi sendromu nedir, nasıl aşılır? Bu sorular eğitim hayatına başlayan, daha sonrasında da iş hayatına atılan herkesin kafasında mutlaka yer almaktadır. 

Kendinize vakit ayırabildiğiniz ve sonunda rahat bir nefes alabildiğiniz hafta sonunun ardından yeni bir haftaya başlamak herkes için stresli bir durumdur ve bu durum ‘Pazartesi Sendromu’ olarak adlandırılır. Peki yıllarca süren eğitim ve iş hayatında bu durumun yarattığı stresten kurtulmanın bir yolu yok mu? Tabii ki var. Eğer siz de Pazartesi sendromu nasıl önlenir diye merak edenlerdenseniz, rahatlamanıza yardımcı olabilecek birkaç çözüm yolunu sizler için derledik.

Pozitif Düşünün

‘Hafta sonunu geride bırakmışım, yapılacak bir sürü iş güç var, nasıl pozitif düşüneyim?’ diye soruyor olabilirsiniz, fakat unutmayın, başlamak bitirmenin yarısıdır; ve aslında yeni bir haftaya başlamak yepyeni bir hafta sonuna doğru yelken açtınız demek oluyor. Tabii bu bütün haftanızı önünüzdeki hafta sonunu düşünerek geçirin demek değil, fakat yeni hafta sonunu düşünerek çalışmak eminiz ki motivasyonunuzu arttıracak. Evet, Pazartesi biraz stresli olabilir, ama bir bakmışsınız Cuma olmuş, sadece rahatlayın ve kendinizi zamana bırakın!

Plan Yapın

Hafta sonunuzu rahatlayarak geçirmek istiyor olabilirsiniz, fakat daha hafta sonundan hem önünüzdeki haftayı hem de bir sonraki hafta sonunu planlarsanız, daha verimli bir hafta geçirirsiniz. Yeni haftaya planlı bir şekilde başlamak iş yükünüzü azaltmaya yardımcı olurken bir yandan da Pazartesi sendromunu üstünüzden atmanızı sağlayacak. Bir sonraki hafta sonu için plan yapmak ise kendinizi yoğun bir haftadan sonra ödüllendirmenin en iyi yöntemi olacak.

Sevdiğiniz Şarkıları Dinleyin

Müziğin motive edici bir yapısı olduğu aşikar. Pazartesinizi sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyerek geçirmek ise Pazartesi sendromunu atlatmanıza oldukça yardımcı olacak. Kulaklıklarınızı takın ve kendinizi müziğe bırakın. Bir anda Pazartesi olduğunu unutacak ve bu şarkının fon müziği olduğu güzel anılarınıza doğru yola çıkacaksınız. Şimdiden daha iyi hissediyorsunuz, değil mi? Sevdiğiniz tüm şarkıları topladığınız bir çalma listesi ise Pazartesi sendromunu aşmanız için size yardımcı olan en büyük dostunuz olacak.

Yalnız Olmadığınızı Bilin

İşini en severek yapan insanın bile Pazartesi sendromu yaşadığını unutmayın. Her ne olursa olsun, tamamen kendinize ayırdığınız hafta sonundan sonra işe geri dönmek sizi ettiği kadar herkesi mutsuz edebilir. Bu noktada yalnız olmadığınızı bilmenin ise sizi daha iyi hissettireceği kesin. Belli bir topluluğa ait olduğunun bilincinde olmanın insan psikolojisi üzerinde her zaman pozitif etkileri olmuştur. Pazartesi sendromu yaşayan tek kişi olmadığınızın farkında olmak da kesinlikle üzerinizde pozitif etkilerde bulunacaktır.

Hafta Sonları Düzeninizi Alt Üst Etmeyin

Doğru, hafta sonları öğlene kadar uyumak, arkadaşlarınızla sabahlara kadar eğlenmek ya da yeme düzeninizi tamamen değiştirmek size keyif veren şeyler arasında. Fakat bunlar aynı zamanda Pazartesi sendromunu en çok tetikleyen şeylerden bazıları. Hafta sonları hafta içi olan düzeninizi tamamen değiştirmek ve farklı bir yaşam biçimine geçiş yapmak, hafta içinin ne kadar sıkıcı ve keyifsiz olduğunu düşünmenize sebep olabilir. 

Halbuki bu düşünceyi aşmanın ve Pazartesi sendromunu önlemenin en kolay yollarından biri hafta sonu düzeninizi alt üst etmek yerine, hafta içini de hafta sonu kadar eğlenceli bir hale getirmek. Tek yapmanız gereken arkadaşlarınızla bir kahve içmek, güzel bir film izlemek ya da uzun zamandır beklediğiniz bir etkinliğe “Ama hafta içi!” diye düşünmeden gitmek. Böylelikle hafta içlerini de daha eğlenceli ve arzulanabilir bir hale getirmiş olacaksınız.

Leave a Reply