Workland Blog

Minimalizim Nedir, Ofiste Nasıl Uygulanır?

By 08/07/2020 Ekim 30th, 2020 No Comments

Minimalizm modern sanat ve müzikte karşımıza çıkmış 1960 yılından itibaren de iç mimari üzerinden hayatımıza yansıtılmıştır. Bir yaşam felsefesine dönüşmüş olan minimalist düşünce, az eşyayla çok daha ferah ve huzurlu bir ortamın oluşmasını sağlamıştır. Özellikle çalışma alanında minimalist bir yaklaşım motive edici tasarımlar olarak modern zamanda kullanılmaktadır.

Minimalizm Etkileri Nelerdir?

Hızlı tüketim döneminde olan insanlar olarak, birçok ihtiyaçlarımız doğmaya başlıyor. Özellike estetik bir görünüm, anılarımızla bezeli bir çalışma alanı ve bazen hiç ihtiyacımız olmamasına rağmen öylesine duran yüzlerce kalem, kağıt… Minimalist düşünce yaşadığımız ve çalıştığımız ortamda bulunan bütün eşyaların ruhumuza bir yük olduğunu, kafamızı ve hafızamızı yorduğunu söylemektedir. Minimalizmi benimsemek, yaşam felsefesi olarak gerçekten kullandığımız eşyalarla, sade bir görünüm kazanarak mutlu olmamızı sağlamaktadır. 

Çalışma alanımızın sade olması daha dingin bir atmosfer içinde çalışmamızı sağlarken, gereksiz eşyaları değerlendirme yolunda da ilerlememizi sağlamaktadır. Endüstriyel açıdan düşünüldüğünde daha az tüketim ve daha faydalı çalışmalar gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

Minimalist Mimari Nedir?

İç mimari alanında uygulanmakta olan minimalist mimari, sade ve güzel bir görünüm kazanmayı amaçlamaktadır. Dağınıklıktan sıyrılmak, gereksiz eşyaları göz önünden kaldırarak, hafif ve havadar bir ortam oluşturmak için dizayn edilir. Geniş bir alanda insan boyunu aşmayan eşyaların olması rahatsız edici ve daraltıcı bulunmuştur. Ancak minimalist mobilyalar insan  boyunu geçmeden, geniş ve ferah bir görünüm kazandırırken çok yönlü bir kullanım imkanı da sağlamak üzere tasarlanmaktadır. Ofisler, çalışma odaları ve iş yerlerinde uygulanmakta olan bu mimari, renklerin zıt olmaması, sade bir görünümle geniş bir atmosferin sağlanmasını hedeflemektedir. Hem çalışanların motivasyonunu artırmak hem de şık bir görünüm kazanmak için son dönemde en çok tercih edilen dekorasyonlar arasında yer almaktadır.

Minimalist Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Minimalist ofis tasarımında öncelikle masalar arasındaki aralıklar, masaların ölçütüne de dikkat edilmelidir. Aynı zamanda hafif bir görünüm, gereksiz eşyaların atılması ve ferah bir koltuk takımı seçilerek, ofisin bir köşesine modern bir görünüm kazandırılarak ev ortamındaki huzur sağlanabilmektedir. Göz yormayan perdeler, ışıklar ve renk karmaşasından arındırılarak, sade ve işlevsel bir görünüm kazandırılmalıdır. Minimalizmin yaşam felsefesinde yer alan az eşya ve göz yormayan sadelikçilik ofis tasarım alanlarında da uygulanmalı, çalışanların iç içe olmasını sağlayacak şekilde bir iç içelikten uzak durulmalıdır.

Minimalist Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Çalışma odasının ölçülerine göre seçilecek olan mobilyalar, insan boyunu geçmeyen aynı zamanda işlevsel bir kullanım için seçilen mobilyalardan oluşturulmalıdır. Odanızda kütüphane, masa ve sandalyeden başka bir şeye ihtiyacınız neredeyse yoktur. Eğer kitap okuma köşesi yapmak istiyorsanız, sade çalışma odası için tasarlanmış olan son dönemin en şık mobilya seçeneklerinden yararlanarak, ferah bir görünüm kazandırılmasını sağlayabilirsiniz. Minimalist bir yaklaşım her zaman sadelikten yana, aynı zamanda renk karmaşasından gereksiz detaylardan uzak durularak yapılması gereken bir iç mimari tasarımıdır.

Minimalist Mobilyalar Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Minimalist bir tasarım için mobilya seçerken öncelikle, gerçekten işlevselliğine bakılması gerekmektedir. Örneğin büyük ve geniş mobilyalar değil, sade ve şık mobilyalar seçerek ofisinizi dizayn edebilirsiniz. Aynı zamanda sade tablolar, renk bütünlüğü içinde olan aksesuarlarla da ofisinizin ya da çalışma odanızın göz yormayan, ferah bir alana dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Sizi özel hissettirecek, ferah bir görünüm kazandıracak bununla birlikte hareket alanlarınızı kısıtlamayacak bir iç mimari her zaman minimalist yaklaşımlarla mümkün olacaktır.

Leave a Reply