İş hayatınızdaki hedefiniz belli mi? İşinizi yalnız hayatınızı devam ettirecek parayı kazanma hedefi ile yapıyorsunuz yoksa geleceğe dair farklı planlarınız mı var? Eğer ikinci sorunun cevabını veriyorsanız merdivenlerin basamaklı olduğunu ve her bir basamağı atlamadan yükselebileceğinizi unutmamalısınız.

Emek Vermeden Yükselemezsiniz

İş hayatı hem çıkışı hem de inişi olan bir merdiven, en üst kata çıkmak için sizin belirleyeceğiniz basamaklara ihtiyacınız var, artık asansör denilen bir makine var, sakın ola neden yorulayım demeyin. O basamakları çıkmadan emek ve alın teri dökmeden gelen bir yükselme istikrarlı olmayacaktır bu nedenle sizde basamaklarınızı belirleyin ve yorulmadan ama hızla çıkın. İş yerinde yükselmek kolay değil özellikle kalabalık bir işyerinde çalışıyorsanız birçok insan içinden sıyrılmak ve kariyerinizdeki hedefinize ulaşmak ciddi anlamda zor.

Başarının İlk Anahtarı Sağlam İletişimdir

Sizin için iş hayatında hızlı bir yükselme için atılabilecek adımları belirledik, altın kurallara dikkat ederseniz yolculuğunuz hem daha kısa hem de daha az yorucu olacaktır. İş yerinde başarının ilk anahtarı kurduğunuz sağlam iletişimlerdir, dinlemeyi bilmeli ve kiminle ne konuşacağınız konusunda emin olmalısınız. Empati kuran, dedikodu yapmayan, karşısındakine karşı saygılı ve aynı saygıyı görecek kadar da mütevazı biri olmalısınız.

Soğukkanlı Ve Profesyonel Bir Bakış Açısı Sergileyin

Size verilen her görevi titizlikle ve özenle tamamlamalısınız, vakit kaybetmeden araştırmacı olarak işi teslim etmeniz kariyerinizde yükselmenize son derece yardımcı olacaktır hatta terfi almak dahi bu detaydan geçer.  İşyerinde ne ile karşılaşırsanız karşılaşın, problem ne olursa olsun her zaman soğukkanlı ve profesyonel bir yaklaşım ve bakış açısı sergilemelisiniz. Duygu ve hislerinize yenilmemeli, can sıkıcı durumdan mantığınızla hareket ederek çıkabilirsiniz, böyle bir halde yapmanız gereken neden ve nasıl gibi soruları cevaplayabilmenizdir.

İşinizde Ki Hakimiyetinizi Siz Kontrol Edin

Sürekli yenilikçi olmalısınız, rutinlerin dışına çıkmalı, sınırları zorlamalı ama hata da yapmamalısınız, nerede durmanız gerektiğini bilmelisiniz, kalıpların dışına çıkarak işinize ve iş yerinize farklılık ve farkındalık katabilmek başarılı olmak için altın kuraldır. Her zaman çalıştığınız sektör ile ilgili yeni şeyler öğrenme konusunda meraklı olun, araştırın, rakip firmaları takip edin, iş yerinde ki diğer çalışanları ve yöneticileri gözlemleyin çünkü işinizde ki hakimiyetinizi siz kontrol etmelisiniz, mesleki bilgi eksiği yükselmek ya da gelecek hedefini yakalamak isteyenlerin önünde ki en büyük engeldir.

Kısa Ve Uzun Vadelerde Gerçekleştirecek Hedefler Belirleyin

Kendinize sürekli 10 yıl sonra nerede olmak istediğinizi sorun, kısa ve uzun vadelerde gerçekleştirecek hedefler belirleyin ama hedeflerinizin gerçekçi olmasına önem verin. Ve en önemlisi her ne şart altında olursanız olun motivasyonu yüksek tutmak konusunda ödün vermeyin, iş yerinde keyifle geçen her gün başarıya giden yolda atılan koca bir adımdır. Sabahları işe kendinizi mecbur gelmek zorunda hissederek geliyorsanız, hafta sonunu ip ile çekiyorsanız hemen kendinize gelmeli ve motivasyon eksiğinizi gidermelisiniz. İstikrar ve motivasyonun dönem dönem yükselmesi ya da aksine düşmesi hem sizin için hem de iş yeriniz için can sıkıcı bir durum haline gelebilir, bu ayrıca insanların kafasında hakkınızda soru işareti oluşmasına da neden olur.

Her İşin Üstesinden Gelir İmajı Sergileyin

Konuşmalarınızın akıcı ve dinlenebilir olmasına özen göstermelisiniz, kalabalık bir ortamda kendinden emin yapılan bir konuşma insanların size bakış açısını değiştirecek ve her işin üstesinden gelir imajı sergilemenizi sağlayacaktır. İşyeri için çalışanın mesleki bilgi ve başarısı kadar işyerinin mali konularını da takip edebilmesi ve bu konuda ki artları da dikkat edilen konudur bu yüzden finans konusunda az ya da çok bir bilgi sahibi olmak her zaman işe yarar. 

Yaptığınız İşlerin Dikkat Çekmesine Önem Verin

İş yerinde verimli bir zaman geçirmek, yaptığınız işlerin dikkat çekmesi, pratik ve hızlı bir çalışan olduğunuzun fark edilmesi, insanları ve çalışma arkadaşlarınızı kıskanmadan onları küçümsemeden kendi yolunuzda ilerlemeniz ve hedeflerinizden vaz geçmemeniz size başarıyı kesinlikle getirecektir. Hem iş hayatında hem de sosyal yaşamda başarılı olmanın bu altın kurallarını uygulamalısınız, iş hayatınızda yükselmek için bu önerileri dikkate almalısınız. Kariyer hedefinde ki insanların büyük kısmının uyguladığı ya da önemsediği öneriler size de yol gösterici olacaktır.

Leave a Reply