İletişimin sadece sözlü olarak sağlanmadığı uzun süredir bilinen bir gerçektir. Peki iletişim sağlamanın başka yolları nelerdir? Tabii ki beden dili. Düzgün bir diksiyona sahip olmak ya da doğru kelimeleri seçmek kadar doğru iletişim kurmak için önemli olan bir başka şey de beden dilidir. Peki iletişimde tam olarak beden dilinin önemi ve yeri nedir diye merak ediyorsanız, size biraz bahsetmek istedik.

Beden dili hayatın her alanında olduğu kadar iş hayatında da oldukça önemlidir. İş arkadaşlarınız veya iş hayatında iletişim kurduğunuz herhangi birinin üstünde pozitif bir etki bırakmak için etkili beden dili hareketleri nedir, hangi hareketlere dikkat etmeli ve hangi beden dili hareketlerini uygulamalısınız, sizin için derledik.

El Sıkışma Şekli

Her ne kadar önemli gözükmüyor olsa da, doğru el sıkışma şekli ilk izlenimde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Karşınızdaki kişinin elini tam kavramadan, parmak uçlarını tutarak hafif bir şekilde tokalaşmak muhtemelen özgüvensiz bir görünüm yaratacaktır. Karşınızdaki kişinin elini tam kavrayarak yapılan kısa süreli bir el sıkışma ise inanamayacağınız kadar büyük ve olumlu bir etki yaratacak.

Göz Teması Kurmak

Şöyle düşünün, karşınızdaki kişi sizinle gözlerini kaçırarak konuşsa ne hissederdiniz? Büyük ihtimalle hoşunuza gitmeyen bir durum olurdu. Fakat aynı zamanda karşınızdaki kişiden gözlerinizi ayırmadan yapılan bir konuşma da korkutucu olabilir. Etkili bir iletişim ortamı yaratmak ve karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi ve güvenilir bir insan olduğunuzu göstermek için normal seyirde göz teması kurmaya dikkat etmelisiniz. Kendinizden emin ve dürüst bir görünüm yaratmak için gözlerinizi ne çok kısık ne de çok açık tutarak, güven verici bir göz teması kurmaya özen gösterin.

Dik Oturun

Kambur ve omuzlar düşük bir şekilde oturmak karşı tarafta olumsuz bir etki bırakabilir. Dik bir şekilde, omuzlarınız geride ve kollarınızı kavuşturmadan oturmanız karşı tarafta güven oluşturmanıza, yaptığınız işten memnun olduğunuzu göstermenize ve kendinizden emin bir duruş sergilemenize yardımcı olacak.

Saçlarınızla Oynamayın

Saçlarınızla çok fazla oynamak karşınızdaki insanda ilgisiz olduğunuz ya da sıkıldığınız izlenimini yaratabilir. Başka şeylerle ilgilendiğiniz düşüncesini yaratmamak için saçlarınızla oynamaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde tüm dikkatinizin karşınızdaki kişide olduğunu belli etmiş olacaksınız.

Kollarınızı Kavuşturmayın

Karşınızdaki kişiyle konuşurken kollarınızı kavuşturmak oldukça yanlış bir harekettir ve negatif bir etki yaratacaktır. Kollarınızı bağlamanız karşı tarafı dinlemek istemediğiniz ve iletişimi sonlandırmak istediğiniz izlenimini yaratarak iletişimi olumsuz bir boyuta taşıyacaktır. Bu yüzden iletişim halindeyken kollarınızı serbest bırakmanız rahat olduğunuzu gösterecek ve daha pozitif bir etki bırakacaktır.

Ellerinizi Hareket Ettirin ve Avuç İçlerinizi Saklamayın

İletişim sırasında ellerinizi saklamamanız oldukça önemlidir. Ortamda gergin ve şüpheli bir hava yaratmamak için ellerinizi abartıya kaçmadan hareket ettirin. Aynı zamanda konuşurken avuç içlerinizi belli etmek konuyla ilgili oldukça bilgi sahibi olduğunuzu gösterirken, karşınızdaki kişinin size güvenmesini, yaptığınız işi ve konuşmayı daha az sorgulamasını sağlar.

Sürekli Olarak Saatinize Bakmayın

Biriyle iletişim kurarken sürekli olarak saatinizi kontrol etmek karşı tarafta kendisine saygı duyulmadığı ve konuşmadan sıkıldığınız düşüncesini yaratır. Zamanınız kısıtlı olsa da, sürekli saatinizi kontrol etmek saygısız bir harekettir ve karşı taraf muhtemelen bu durumdan oldukça rahatsız olacaktır.

Abartılı Mimiklerden Kaçının

İletişim kurarken abartılı mimikler kullanmak karşıdaki insanın kafasında soru işaretleri yaratabilir. Konuşmaya hakim olduğunuzu gösteren doğal ve yerinde mimikler kullanmak karşı taraf üzerinde olumlu bir izlenim yaratacak ve size daha çok güven duymasını sağlayacaktır.

Leave a Reply