Hayalinizdeki işi bulduğunuzu düşünüyorsunuz ve en son adım olarak da mülakata çağrıldınız. Bu aslında bir işe başvurduktan sonraki en önemli adımdır diyebiliriz. Özgeçmişinizle zaten etkilediğiniz firmayı şimdi de yüz yüze etkileme fırsatı elinize geçti. Bu sizi biraz heyecanlandırıyor olabilir fakat rahat olun, çünkü biz sizin için iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken altın kuralları derledik.

Firmanın Geçmişini Araştırın

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri görüşme yapacağınız firmanın geçmişini incelemektir; geçmişte ne gibi işlere imza attıklarını ya da ne gibi başarılar kazandıklarını öğrenmek sizi görüşmelerinizde bir adım öne çıkaracak. Üstelik bu sayede, karşınıza firmayla ilgili gelebilecek herhangi bir soru karşısında da gayet rahat ve kendinizden emin cevaplar verebilirsiniz.

Kıyafetinize Dikkat Edin

İş görüşmesinde iyi bir izlenim yaratmanın en iyi yollarından biri de giyim kuşamınıza dikkat etmektir. Sonuçta, karşınızda sizi özgeçmişiniz dışında hiç tanımayan insanlar olacak ve kıyafetleriniz de onların sizinle ilgili oluşacak fikirlerinde büyük bir rol oynayacaktır. Peki iş görüşmesinde ne giymeli? Fazla iddialı olmayan fakat profesyonel ve kurumsal kıyafet tercihleri, iyi bir ilk izlenim yaratmanıza yardımcı olacak.

Olumsuz Olmaktan Kaçının

İş görüşmesinde kapıdan adımınızı attığınız anda karşılaştığınız herkes üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak oldukça önemlidir. Bu yüzden ne olursa olsun olumsuz ifadelerden kaçınmaya özen gösterin. Etrafınızdaki insanlara saygılı ve güler yüzlü davranın ve kendiniz hakkında olumsuz cümleler kurmaktan kaçının. Olumsuz cümleler özgüveniniz hakkında karşı tarafın kafasında soru işaretleri yaratabilir.

Görüşmeye Erken Gitmeye Özen Gösterin

İş görüşmesine giderken dakik olmak oldukça önemlidir. Görüşme saatinden 10-15 dakika önce görüşme yerinde bulunmak görüşmeye verdiğiniz önemi gösterirken, heyecanınızı atlatmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca erken giderek, görüşmeden önce karşılaştığınız insanlarla da muhabbet edebilir ve üzerlerinde pozitif bir etki bırakabilirsiniz.

Dürüst Olun

İş görüşmesinde dürüst olmak oldukça önemlidir. Bilmediğiniz bir konuyu daha iyi görünmek için bildiğinizi iddia etmek ya da sahip olmadığınız bir deneyime sahipmişsiniz gibi konuşmak iş görüşmelerinde size artıdan çok eksi olarak dönecektir. Olumlu bir etki bırakmak istiyorsanız, bilmediğiniz bir konuyu açıkça söyleyebilmeli ve bu konuyu öğrenmek için ne kadar hevesli olduğunuzu yansıtabilmelisiniz. Unutmayın, her şeyi bilmek zorunda değilsiniz, fakat bir şeyi öğrenmek istemeniz karşı tarafın üstünde daha olumlu bir etki yaratacaktır.

Eski İş Yeriniz Hakkında Kötü Konuşmayın

Ne kadar kötü bir deneyimle ayrılmış olursanız olun, eski işiniz hakkında kötü konuşmak, iş görüşmesi sırasında karşı taraf üstünde olumsuz bir etki yaratacaktır. Eski iş yerinizden kötü bahsetmek yerine, isteklerinizin ve hedeflerinizin nasıl değiştiğinden ya da farklı bir firma deneyimlemek ve kendinizi başka bir alanda geliştirmek istediğinizden bahsetmek iş görüşmesinde daha olumlu bir etki yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Beden Dilinize Dikkat Edin

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli şeylerden biri de beden dilidir. Karşı tarafı sadece konuşmanızla etkileyemeyeceğinizi unutmayın. Etkili bir beden dili kullanmak, vücudunuzla kendinizden emin, iletişime açık ve olumlu bir tutum sergilemek de karşı taraf üzerinde pozitif bir etki yaratmanızda en az konuşmanız kadar yardımcı olacaktır.

Soru Sorun

İş görüşmelerinde, mülakatçılar adaylara genelde kendilerine soruları olup olmadığını sorarlar. Bu noktada soru sormanız aslında iş için ne kadar hevesli olduğunuzu gösterecektir. Tabii bu sorular basit sorular olmamalı. Çok fazla soru sormadan ve konuşmayı tamamen kendiniz yönetmeden, şirketle ilgili merak ettiğiniz ya da kafanıza takılan soruları sormalısınız. Hiç soru sormazsanız, bu karşı tarafta olumsuz bir etki yaratabilir.

Leave a Reply