Özellikle son günlerde ülkemizde kullanımı gitgide artan Clubhouse uygulamasını duydunuz mu? Sesli iletişimi temel alan bir sosyal medya platformu olan Clubhouse, özellikle davetiye sistemiyle çalışması nedeniyle oldukça ilgi görüyor ve merak ediliyor. Popülerliğinin yeni yeni artmaya başlaması nedeniyle de, aklında Clubhouse ile ilgili soru işaretleri olan kişilerin sayısı hiç de az değil. Siz de Clubhouse hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız gelin, bu uygulamayı daha yakından tanıyalım.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, kullanıcılarının yalnızca sesli iletişim kurmasına izin veren bir sosyal medya platformu. Platform üzerinde video ya da görüntü paylaşımı yapılamıyor. Şu an için yalnızca iPhone ve iPad cihazlarına indirilebilse de belirli geliştirmeler ve iyileştirmeler yapıldıktan sonra, uygulamanın Android kullanıcıları tarafından da erişilebilir olacağı söyleniyor.

Clubhouse’da bulunan odalara katıldığınızda üç seçeneğiniz var: Moderatör, konuşmacı ya da dinleyici olmak. Belirli bir konsept ya da sohbet konusu belirleyip oda açmak isterseniz moderatör siz oluyorsunuz. Başka kullanıcılar tarafından yönetilen odalara girdiğinizde ise konuşmacı ya da dinleyici olmak tamamen size kalmış.

Clubhouse, Paul Davison imzası taşıyan bir uygulama. Ayrıca, Amerikan Clubhouse International adlı bir sivil toplum örgütü tarafından destekleniyor. Yeni kullanıcılar, uygulamaya yalnızca davetiye aracılığıyla giriş yapabiliyor.

Clubhouse Hangi Amaçla Ortaya Çıktı?

Clubhouse, kendi misyonunu özellikle pandemi sürecinde sosyalleşmekte güçlük çeken insanların iletişim kurabilmesi için yeni bir platform sunmak olarak tanımlıyor. Uygulamanın şu an için bir ticari gelir kaygısı yok. İçerik üretimi ve sosyalleşme kavramları öncelik alınıyor.

Clubhouse Konuşmaları Kaydediyor mu?

Clubhouse, kullanıcılarına uygulama içinde yapılan konuşmaları kayıt etmediğine dair teyit veriyor. Konuşmaları, uygulamaya giriş yaptıkları cihaz üzerinden kaydetmek isteyen kullanıcılara ise ilk denemede bir uyarı gidiyor. İkinci uyarıda ise kullanıcı, platformdan bloklanıyor. Ancak konuşmaların farklı kullanıcılar tarafından ikinci bir cihaz aracılığıyla kaydedilebileceği bir gerçek.

Clubhouse Davetiyesi Nasıl Alınır?

Clubhouse davetiyesi alabilmek için iki seçeneğiniz var. İlki, halihazırda Clubhouse üyesi olan bir tanıdığınızla iletişime geçerek onun size davetiye yerine geçen bir bağlantı göndermesini istemek. Diğer seçeneğiniz ise uygulamayı indirip üye olmak ve beklemek. Çünkü siz uygulamaya üye olduğunuzda ve bekleme listesine girdiğinizde, rehberinizde kayıtlı tüm Clubhouse kullanıcılarına bir bildirim gidiyor. Sizi uygulamaya davet etmek isteyen kişiler, üyeliğinizi onaylayarak bekleyişinizi sonlandırabiliyor.

Uygulamaya girdikten sonra sizin de başka kişileri davet etmek için davetiye hakkınız oluyor. Sahip olduğunuz davetiye sayısı ise uygulamada aktif geçirdiğiniz süre baz alınarak belirleniyor. Davetiye gönderdiğiniz kişilere ise referans oluyorsunuz. Söz konusu kişilerin profilinde, davet eden kişi olarak sizin isminiz geçiyor. Davet ettiğiniz kişinin uygulama kurallarına aykırı davranması durumunda, sizin hesap güvenliğiniz de olumsuz anlamda etkilenebiliyor.

Clubhouse Profili Nasıl Düzenlenir?

Clubhouse, kullanıcılarından kayıt esnasında gerçek isimlerini kullanmasını talep ediyor. İsminizin yanı sıra bir de kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor. Profilinize fotoğrafınızı ve arzu ederseniz Instagram ya da Twitter hesabınızı da ekleyebiliyorsunuz. Profilinizi oluştururken, uygulama sizden ilgi alanlarınızı seçmenizi istiyor. Ayrıca, izin verdiğiniz takdirde rehberinizdeki kişilere erişim sağlıyor ve takip edebileceğiniz kullanıcıları listeliyor.

Clubhouse profilinize yazacaklarınız, aslında yalnızca sizi tanımak isteyen insanlara bilgi verme amaçlı değil. Yazdığınız her sözcük, uygulama içinde bir anahtar kelime olarak değerlendiriliyor. Bu sayede aramalarda öne çıkabiliyor ya da farklı kişi ve oda önerileriyle karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle kendinizi geliştirmek, yeni kişi ve sektörler tanımak, girişimcilik faaliyetlerine dahil olmak istiyorsanız profilinizi düzenlerken bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Ana sayfanızda takip ettiğiniz kullanıcıların katıldığı ya da ilgi alanlarınıza uygun aktif odaları görüntüleyebilirsiniz. Oda bilgilerinde konular, moderatörler ve konuşmacılar yer alıyor. Bir odaya dinleyici olarak katıldığınızda, moderatörlere katılımınıza dair bildirim gidiyor. Odaya giriş yaptığınızda, tüm konuşmacıların ve dinleyicilerin listesi karşınıza çıkıyor.

Eğer katıldığınız odada konuşmacı olmak istiyorsanız uygulamanın sağ alt köşesinde yer alan el işaretine tıklamanız gerekiyor. Bu işaret, sizin söz almayı talep ettiğinizi moderatörlere iletiyor. Katılım talebinizi kabul etmek ya da reddetmek, moderatörlerin insiyatifinde. Kabul edildiğiniz takdirde mikrofonunuz açılıyor ve konuşabiliyorsunuz. Bir odadan ayrılmak istediğinizde ise “Leave Quietly” butonuna basmanız yeterli. Daha sonra farklı odalara geçiş yapabiliyor ya da uygulamadan çıkabiliyorsunuz.

Bir oda açmak, yani moderatör olmak istediğinizde ise takvim üzerinden planlama yapma ya da doğrudan ana sayfada yer alan “Start Room” butonuna basma opsiyonunuz var. Oluşturduğunuz odanın özelliklerini ve konseptini belirledikten sonra, farklı kullanıcıları odaya davet edebiliyorsunuz.

Clubhouse Ne İşe Yarar?

Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış. Çünkü seçtiğiniz ilgi alanları ve takip ettiğiniz kullanıcılar aracılığıyla kendi ekosisteminizi kendiniz oluşturuyorsunuz. Ne hakkında konuşmak ya da hangi konuşmaları dinlemek istediğinize göre, uygulamayı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Şirket faaliyetlerinizi ya da bireysel çalışmalarınızı Clubhouse üzerinden paylaşabilir, farklı oturumlar düzenleyebilir, sektördeki son yeniliklerden söz edebilir veya açtığınız odalarda farklı konuklar ağırlayabilirsiniz. Farklı kullanıcılar ve profillerle iş birliği yaparak ortak yayınlar yürütme olanağınız da var.

Şu an için doğrudan Clubhouse üzerinden gelir etmek mümkün değil, ancak bu konuda platformun çeşitli girişimler içinde olduğuna dair söylentiler var. Şimdilik Clubhouse’u yalnızca sosyalleşmek ve farklı kullanıcılarla iletişim kurmak için kullanabilir ya da kurumsal faaliyetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için platformda aktif olabilirsiniz.

Leave a Reply