Başarılı Online İş Görüşmesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarılı Online İş Görüşmesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli? | Pandemi sürecinin bıraktığı etkilerle birlikte iş görüşmelerinin büyük kısmı online olarak gerçekleşiyor. İnsan kaynakları yetkilileri de bu şartları göz önünde bulundurarak adayları değerlendirmeye alıyor. Çevrimiçi ortamda gerçekleşen iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, fiziksel iş görüşmelerine oldukça benziyor. Başarılı bir görüşme yapmanın sırrı bazı noktalara dikkat etmekten geçiyor.

Görünüş Her Zaman Önemlidir

Fiziksel ortamda gerçekleşen iş görüşmeleri gibi online görüşmelerde de görünüş her zaman ilk sırada yer alıyor. Görüşmeye başladığınız anda insan kaynakları yetkilisinin üzerinde bir izlenim bırakırsınız. Bu izlenim büyük oranda duruşunuza ve görünüşünüze bağlıdır. İş görüşmesine hazırlık yapmak için özenli giyindiğinizi hissettirmelisiniz.

Kamera ve Arka Planı Hazırlayın

Fiziksel ortamda yapılan görüşme ile online görüşme arasındaki farklılıklar kamera, ses ve arka plan olarak öne çıkıyor. Öncelikle kameranın konumunu duruşunuza göre ayarlamanız gerekiyor. Kameranın konumunu ayarlarken alnınızı esas alabilirsiniz. Mikrofonun konumu da sesinizi net şekilde alacak konumda bulunmalı. Arka planı ise tamamen düzgün ve sade tutmanız gerekiyor.

Online Görüşme Şartlarını Test Edin

Yapacağınız görüşmenin kalitesini önceden test etmeli, sorun varsa tespit edip çözmelisiniz. Kameranın çözünürlüğünü kontrol etmeniz önem teşkil ediyor. Aynı şekilde, mikrofonun ses kalitesi de oldukça önemli. Bunların yanı sıra internet hızınız da görüşme için yeterli olmayabilir. Bu hususları göz önünde bulundurmalı, görüşme esnasında oluşabilecek hataları öngörerek düzeltmelisiniz.

Not Tutarak Hazırlanın

Görüşmenin nasıl ilerleyeceğini, işi neden istediğinizi, hangi özelliklerinizden bahsedeceğinizi önceden planlamalısınız. Aksi takdirde, görüşme esnasında atladığınız ya da hata yaptığınız yerler olabilir. Bu gibi aksaklıkları engellemek için not tutmanız gerekiyor. Bu sayede daha sağlıklı bir görüşme süreci yaşayabilirsiniz.

Göz Teması Kurun

İş görüşmelerinizde başarıyı yakalamak için özgeçmişiniz kadar önemli diğer bir husus karşınızdaki insanı etkilemekten geçiyor. Bunu sağlamak için göz teması kurmanız oldukça önemli. Görüşme boyunca kameraya bakarak konuşmalı, göz temasını bırakmamalı, görüşme öncesinde mimikleriniz ve beden diliniz üzerinde çalışmalısınız.

Odaklanın

Görüşme öncesinde zihninizi boşaltıp rahatlamalı, tüm dikkatinizi iş görüşmenize vermelisiniz. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız iş görüşmesi boyunca tüm bunları kafanızdan atmanız gerekiyor. Dikkatinizi dağıtan unsurlardan biri de görüşmeye katılacağınız ortam. Odaklanmaya masanızda bulunan gereksiz eşyaları kaldırarak başlayabilirsiniz. İzole edilmiş bir ortam görüşmede oldukça önemli.

Dakik Olmaya Özen Gösterin

Görüşmeye katılacağınız saate kadar olan işlerinizi iyi planlamalısınız. Eğer, aksaklık çıkar ve toplantıya geç katılırsanız; bu hanenize eksi puan olarak yazılır. Bu riski ortadan kaldırmak için görüşmenizin olduğu güne 1 saat erkenden başlayabilirsiniz. Bu sayede işlerinizi erkenden planlar ve bitirirsiniz.

Instagram

Hazır Ofis

Leave a Reply