Workland Blog

Uzaktan Verimli Çalışmanın Yolları

By 21/04/2020 No Comments

Evde çalışmanın en büyük problemlerinden biri çoğu zaman dikkat dağınıklığı olabilmektedir. Dikkat dağınıklığı sonuç olarak verimsizliğe ve yapılan işte motivasyon düşüklüğüne yol açmaktadır. Verimliliğin bozulmasını sadece kişinin çalışma disiplini değil, çevresel etmenler, çalışma odası, ses ve günlük aktiviteleri de etkilemektedir. Bunlarla başa çıkmak için öncelikle dikkat dağıtan etmenleri ortadan kaldırmanın yollarını araştırmalıyız.

Dikkat Dağınıklığını Ortadan Kaldırın!

Home ofis alışmanın en çetrefili yollarından biri olan dikkat dağınıklığı hem çalışma verimliliğini hem de motivasyonu düşürmektedir. Dünyadaki %65 oranındaki insan, sesli ortamlarda çalışamamakta, dikkatinin çabuk dağıldığına dair geri dönüşlerde bulunmaktadır. Bu sizin kendinize has bir probleminiz değil, neredeyse çoğu çalışan insanın dikkatinin dağılmasına neden olmaktadır. 

Evde çalışma verimliliğinizi artırmak için ses izolasyonu olan bir yerde çalışmaya özen göstermelisiniz. Çalışma odanızın dağınık olmaması, kişisel alanınız olması ve en önemlisi yatak, yemek ve sizi başka şeylerle ilgilendirecek noktalardan uzak tutulması gerekmektedir. Masanızı yatağınızdan uzaklaştırarak, sizi huzurlu edecek ve dikkatinizi bozmayacak bir alana taşıyabilirsiniz.

Zaman Yönetiminizi Kontrol Altına Almalısınız

Çalışma alanınızın düzeni ve ses izolasyonuyla dikkat dağınıklığına uzun süreli bir müdahalede bulundunuz. Ancak yine de istediğiniz verimi elde edemiyor, sürekli çalışırken dağıldığınızı hissediyorsunuz. Bu durumda zaman yönetiminizi kontrol altına almanız gerekecektir. Home Office çalışmak çoğunlukla zaman yönetimi sıkıntılarından kaynaklı olarak verimsiz bir çalışma şekline bürünür. Her gün aynı saatte masanıza geçmiyor ve aynı ortamda çalışmıyorsanız, bu verimsiz bir iş yapmanızı sağlayacaktır. 

Uyku düzenizi ayarlayın, günün en verimli çalışma saatlerini kendinize göre planlayın. Bazı insanlar sabah erken saatlerde çok verimli çalışırken, bazıları öğleden sonra bazıları ise geceleri yaratıcı olduklarını açıklarlar. Ancak sizin işiniz sabahları ise bunu bir düzene oturtarak, masanızın başına her gün aynı saatte geçmeniz iyi olacaktır.

Molanızı Ödüllendirin

Uzaktan üretken çalışmak için molalarınızı neye göre verdiğinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin sıkıldığınız zaman işinizi bırakmak yerine, işinizi sıkıcı olmaktan kurtaracak yöntemler uygulayabilirsiniz. 1 saat çalıştıktan sonra 10 dakika sevdiğiniz bir içeceği içmeyi hedefleyerek, zaman yönetimine de katkıda bulunabilirsiniz. Her molanızda kahve, tatlı ve sevdiklerinizle konuşmayı hedefleyerek, işinizden çok uzaklaşmadan kısa kısa molalarla motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Telefonunuzu Çalışma Alanınızdan Uzaklaştırın

Genellikle uzaktan çalışma büyük bir disiplin istemektedir. Bu disiplin çoğu zaman uyku düzensizliğinden, ses çokluğundan ve dikkat dağıtıcı dış etmenlerden kaynaklı giderek azalacaktır. Özellikle günlük telefon trafiği, sosyal medya takibi zamanla düzensiz bir çalışma şeklini ortaya koymaktadır. Bunun için çalışma saatleriniz dışında telefonunuzu uzaklaştırarak, sadece iş ile alakalı olduğu takdirde elinize almalısınız. Aynı zamanda molalarınıza ödül olarak telefonunuza bakmayı da koyabilir, bu şekilde ödül taktiğinizi de değerlendirmiş olursunuz.

Çalışma Alanınızı Dekore Edin!

Çalışma alanınızın dağınık, karanlık ve motivasyon düşürücü etkilerinden kurtulmak için mükemmel bir tasarım yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Çalışma odanızdaki ışığın tonunu, duvarların renklerini ve çalışma masanızı size özel hazırlanmış bir ofis gibi kullanmak için dekore ettirebilir, güzel bir alanda çalışarak motivasyonunuzu da yükseltebilirsiniz. Çalışan kişilerin sevdikleri alanlarda çalışmaları onların yaratıcılığını ve üretkenliğini artırmaktadır.

Planlı Ve Programlı Bir Çizelge Hazırlayın

Freelance ve Home Office çalışan insanların genel olarak çalışma yönetimlerinde aksaklıklar yaşadığı gözlemlenmiştir. Spontane bir şekilde çalışmak verimliliği düşürür ve karışıklık yaratır. Bunun için uzmanlar her zaman günlük planların somut olarak bir çizelge üzerine ya da kağıt üzerine yazılması, iş bitimlerinde üzerinin çizilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu her zaman bir işi tamamlama hissi vererek, sonraki işe hazırlık psikolojisi edinilmesini sağlamaktadır.

Leave a Reply