Hem ülkemizin hem de dünyanın mücadele ettiği Corona virüsü nedeniyle birçok şey de hızlı bir biçimde değişmeye başladı. Artık sosyal mesafe olarak bilinen bir kural var. Buna göre insanlar arasında 1.5 metrelik bir uzaklığın bulunması şart. Hal böyle iken iş görüşmelerinin de niteliği değişmeye başladı. Buna göre telefon mülakatı öne çıkıyor. Peki, telefon mülakatı yaparken nelere dikkat edilmelidir? İşte bunun yanıtını sizler için araştırdık.

Mülakatın Türü Son Derece Önemli

İş görüşmesi telefon üzerinden yapılacağı zaman bunun iki farklı şekli vardır. Genellikle buna karar veren kişi iş başvurusunu yapandır. Ancak zaman zaman işe alım gerçekleştiren işletmeler de bu konuda karar verebilir. Bunlar şöyledir;

  • Hazırlıksız olarak bilinen telefon mülakatı özellikle işveren için son derece önemlidir. Çünkü anlık bir arama söz konusudur. Karşı taraf bu telefonun gelebileceğini düşünmediği için en doğal haliyle yanıt verir. Böylelikle onun her türlü iletişim, beceri, tecrübe ve kişilik bilgilerini edinmek çok zor olmaz. Bu tip hallerde işverenin çok fazla ve üst üste soru sorması pek mantıklı değildir. Karşı tarafı bu şekilde paniğe sevk edebilir.
  • Planmış olan telefon mülakatı ise aslında biraz daha resmidir. Böyle durumlarda aday her daim hazırlıklıdır. İşe alım yapacak olan firmaları genellikle bu tip hallerde çok daha fazla soru sorması beklenen bir durumdur. Bunun yanı sıra planlı bir biçimde videolu görüşme de söz konusu olabilir.

Olası Teknik Sorunların Önüne Geçmek Lazım

Telefon mülakatı yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusuna yanıt verirken her daim teknik konuların çok önemli olduğunu söylemek şarttır. Her ne kadar cep telefonu teknolojisinde son derece iyi bir ilerleme söz konusu olsa da zaman zaman bağlantı konusunda sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle şebekenin gidip gelmiş olduğu vakit görüşme de sekteye uğrar. Bu konuda bir başarısızlık yaşanması iki tarafın da istediği bir durum değildir. İşte bu yüzden çok önceden alınması önemlidir. Bu konunun daha farklı yönleri de söz konusu görüşme sırasında aniden birinin odaya girmesi, size soru sorması ve benzeri durumlar, büyük bir dezavantaj olarak kabul edilir. Bu yüzden tek başınıza olduğunuzdan emin olmalısınız. Böylelikle mülakat çok daha başarılı geçecektir.

Telefonda da Olsa Gülümsemek Çok Önemli

Uzmanlar telefon mülakatı sırasında her daim gülümsemenin çok önemli olduğunu ifade ediyorlar. Bu bazıları için kulağa çok garip gelebilir ancak genel olarak bir kişinin konuşurken gülmesi her zaman onun ses tonunu etkiler.  Oldukça olumlu yani pozitif bir durum ortaya çıkar. Mimik ve insan sesi arasında bu açıdan bakıldığı zaman dikkat çeken bir ilişki vardır. İşte bu yüzden görüşme sırasında telefonda da olsa gülmek çok önemli. Zaman zaman abartılı olmamak kaydıyla kahkaha atmak ihmal edilmemelidir. Tüm bunlar sizin hem enerjik hem de keyifli olduğunuzun bir göstergesidir. İşe alım sürecinde bu konuya çok büyük bir önem verilir.

Güç Duruşunu Unutmayın

İş görüşmesi telefon üzerinden yapılacağı zaman duruş son derece önemlidir. Bunun için tavsiye edilen ise güç duruşu olarak tanımlanır. Kesinlikle öncesinde belli hazırlıkların yapılması şarttır. Buna göre ilk etapta ayağa kalkmalısınız. Daha sonra omuz hizasında olacak şekilde ayakların açık olması gerekir. Bu sırada göğüs önde olmalıdır. Bunun yanı sıra ellerin kalçaların üstünde bulunması son derece önemlidir. Böylelikle insanın kendisine olan güveni yerine gelmiş olur. Testosteron bu şekilde yükselmiş olur. Elbette bu durum kişinin ses tonunu da çok olumlu bir biçimde etkiler.

Görüşme Pozisyonu Çok Önemli

Mülakat sırasında pozisyon son derece önemli. Elbette bunu rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz lazım. Ancak abartmamak gerekiyor. Uzanarak, yayılarak yapılan görüşmeler son derece gayri ciddidir. Bu durum kişinin ses tonuna da yansır ve karşı taraf bunu hemen fark eder.

Leave a Reply