Workland Blog

Şirketiniz Corona Virüsüne Karşı Hangi Önlemleri Almalı?

By 13/05/2020 No Comments

Corona virüs ya da bir diğer isimle COVID-19, son derece bulaşıcı ve öldürücü bir virüs. İlk defa 2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde görüldü. Çok kısa bir zaman dilimi içinde dünyanın neredeyse her yerine yayıldı. Bu süreç içinde alışkanlıklarımızın büyük bir kısmı değişti. Bundan diş hayatı da etkilendi. Şirketiniz corona virüsüne karşı hangi önlemler almalı sorusunun yanıtını vereceğiz.

İlk Olarak Değerlendirme Yapmak lazım

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın her yerine yayılan bu virüs ile başa çıkabilmek için birtakım önlemlerin alınması şart. Özellikle şirketlerin bu noktada bir risk altında olduklarını görmekteyiz. Böyle bir durumda hemen evden çalışma kararını vermek çok mantıklı olmayacaktır. İlk etapta bir değerlendirme yapmak son derece akıllıcadır. Yani risk faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Düşük veya yüksek olup olmamasına göre bir yol haritası çizilir. Elbette bunu yaparken farklı parametreler göz önünde bulundurulur. Bunların içinde;

  • Çalışan personel sayısı
  • Personelin yaş aralığı
  • Yaşanılan yerdeki Corona virüsü vakalarının sayısı ve genele oranı gibi soruların yanıtını vermek şarttır.

Ancak bu şekilde hareket etmek ve karar vermek gerekir.

Ofis İçi Uygulamalarla Sorun Çözülebilir

Şirketiniz corona virüsüne karşı hangi önlemler almalı sorusunun yanıtlarından birisi şirket ya da ofis içinde yapılacak olan uygulamalardır. Bunları hemen şöyle ifade edelim;

  • Özellikle oturma düzeni son derece önemli. Sosyal mesafenin uzmanlar tarafından en az 1.5 metre olması gerektiği söyleniyor. İşleri aksatmadan, hiçbir personeli ücretsiz izne çıkarmadan bunu sağlamak mümkün. Yani oturma düzenini değiştirin. Bunu son derece farklı tasarımları göz önünde bulundurarak ancak daha da önemlisi sosyal mesafe kuralını gözeterek yapmak şart.
  • Özellikle dışarıyla bağlantının kesilmesi çok önemli. Bundan dolayı belli bir süre boyunca başta kargo olmak üzere şirket içine dışarından, yani personel haricinde giriş ve çıkışın yasaklanması lazım.
  • Elbette maske kullanımını unutmamak gerekiyor. Standartlara uygun yani CE işareti olan tıbbi maskelerle sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Şirket için bilgilendirme ise kesinlikle yapılması gereken bir husustur. Yani virüsün tehlikesinden bahsetmek, temizlik ve hijyen konusunda bilgilendirme yapmak, personelin buna uyum sağlamasını istemek son derece önemli.

Kişiye Göre Uygulama

COVID-19 nedeniyle şirketlerin alacağı kişiye özel önlemler de son derece mantıklıdır. Bu virüsün en temel özelliklerinden birisi özellikle yaşlı ve kronik hastaları çok daha olumsuz bir biçimde etkilemesi. Bundan dolayı ofis ve şirket içinde yaşı gruba dahil olabilecek çalışanlar söz konu ise onların eve yollanması ve oradan çalışmalarının istenmesi son derece mantıklıdır. Aynı durum kronik hastalığı olan kişiler için de geçerlidir. Böylelikle personelin tümü evden çalışmadan şirket içinde devam edecektir.

Ofisin Dezenfekte Edilmesi

Evden çalışma uygulamasının öncesinde şirket veya ofis binalarının dezenfekte edilmesi aslında ilk yapılması gereken uygulamalardan birisidir. Bunun için işinde uzman bir ekip ile anlaşmak şart. Fakat bu tek başına yeterli değil. Çünkü önemli olan şey çalışanların azami derecede göstermeleri gereken dikkattir. Böylelikle virüs ile mücadele etmek kolay bir hale gelir.

Evden Çalışmak Son Derece Önemli

Corona virüsü insandan insana bulaşma özelliği gösteriyor.  Kişinin ağzından ya da burnundan çıkan hava damlacıklarına ek olarak, yüzey veya benzeri yerleri dokunduktan sonra elin yüze sürülmesi de buluşma yöntemleri içinde dikkat çekiyor. Hal böyle olunca birden çok kişinin çalışmış olduğu şirketlerin risk altında olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda birden fazla önlem gündeme gelebilir. Bunların içinde en iyisi evden çalışma durumudur. Virüsün yayılmaya başlamasının ardından birçok şirket bu konuda karar aldı. Genellikle dezavantajları olmayan bir uygulama. Maddi anlamda da şirketler için getirisi. Rahatlık sağlaması bakımından çalışanlar için de çok uygun. Elbette bu her tip sektör için geçerli değil.

Leave a Reply