Workland Blog

Şirket Kültürü Nasıl Oluşturulur?

By 13/05/2020 No Comments

Şirket kültürü kavramı son dönemde en çok karşımıza çıkan kelimelerin başında geliyor. Genel olarak bir işletme ya da şirket içindeki her türlü vizyon, değer, alışkanlık, kullanılan dil olarak tanımlanabilir. İşlerin nasıl yürütüldüğüdür. Bunun yanı sıra yılların getirmiş olduğu ve o şirkete ait olan gelenektir. Şirket kültürü nasıl oluşturulur sorusu bu noktada altın sualdir. İşte bunun yanıtını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sahip Olunan Markanın Hikayesini Tanımlamak Son Derece Önemli

İş yeri aidiyeti son derece önemli. Birçok kişi çalışmış oldukları şirket içinde her zaman o hikayenin bir parçası olmak isterler. Böylelikle ait olma duygusu da gelişmiş olur. Bunun için markanın hikayesini göz önünde bulundurmak şart. En başından beri bunu yaratmak çok önemli. Böylelikle şirket içinde çalışan kişiler çok kısa bir süre içinde kendilerini bu hikayenin içinde konumlandırmaya başlayacaklar. Üstelik onların gözünden şirketin nasıl bir anlam ifade ettiği de belli olacaktır. Kültür ile beraber aidiyet duygusu tam olarak tavan yapar. Bu sayede verim artarken insanların sergilemiş olduğu performans yükselir. İşte bu yüzden çalışan memnuniyeti hiçbir zaman unutulmamalı ve bu sağlanmalıdır.

Mutlaka İnsanlara Odaklanmak Lazım

Şirket kültürü nasıl oluşturulur sorusunun bir diğer yanıtı ise insana odaklanmaktır. Şirketler, firmalar, kurumlar ve bunun gibi daha birçok işletmeyi var eden şey insanın bizzat kendisidir. Kültür bunlar olmadan yaşayamaz. Bu yüzden yeni süreç içinde her daim insana odaklanmak en temel prensiplerin başında geliyor. Çalışan kişileri mutlaka önemseyin. Onlara ne kadar değerli olduklarını hissettirin. Bunun yanı sıra onları her daim göz önünde bulundurun. Fakat bunların tümünü anlık olarak değil, belli aralıklarla gerçekleştirmek gerekiyor. İşte kültürün oluşmasında bu yöntem son derece başarılı ve aynı zamanda mantıklıdır. Devamlılık ortaya çıkar ve zamanla kültür kendisini tamamlar.

Başarılı Bir Takım Ruhunu Oluşturun

Şirket kültürü oluşturma aşamasında özellikle takım ruhunun çok farklı ve ayrı bir yeri var. Bunun birden fazla anlamı olduğunu hemen ifade edelim. İlki uyumdur. Yani kişilerin bir arada, sorunsuz bir şekilde çalışabilme becerisidir. Bunun yanı sıra her türlü çatışma halinde bile ortak hareket etmek gerekir. Zaman zaman şirket içinde yer alan gruplar birbirlerinden çok farklı düşünebilirler. Buna rağmen halen bir takım ruhu söz konusu olursa işte bu kültürün oluşmasını sağlar.

Farklı Etkinlikler Düzenleyin

Şirket etkinliği ortak bir kültürün oluşturulması için en çok uygulanan yöntemlerin başında gelir. Bunun birden çok örneği vardır. Özellikle zaman zaman verilen yemekler bu noktada büyük bir kazanım anlamına gelir. Tüm şirket çalışanlarının katılmış olduğu yemek, iş hayatı dışında da aslında iyi zaman geçirileceğinin bir örneğidir. Bunun yanı sıra bu tip organizasyonlar sayesinde  iş yeri aidiyeti ortaya çıkar.  Sadece akşam yemeği bunun içinde yer almaz. Bir kahvaltı ve hatta rutin hale  getirilmiş beraberce sinema izleme de bunların arasında her daim dikkat çeker.

İşe Alımlarda Bu Kültürden Bahsedin

Çalışan memnuniyeti ve iş yeri aidiyeti gibi konulardan her yerde bahsetmek son derece önemlidir. Bunların başında ise işe alım süreci gelir. Yeni başvuruda bulunan kişilere değerlerinizi ve misyonunuz anlatın. Böylelikle bir kültürün olduğu hemen anlaşılır.

Uyumlu Olmayanlarla Yollarınızı Ayırın

Şirket etkinliği gibi farklı birçok şeye rağmen firmanın bir parçası olmak istemeyen bazı insanlar olabilir. Bunların tümü iz bırakmadan geçip giden insanlardan oluşur. İşte oluşturulmuş olan şirket kültürü çerçevesinde böyle insanlara daha fazla sorumluluk yüklemek gerekir. Bu, bir nevi onları kültürün içine dahil etme hamlesidir. Buna rağmen çalışanların tepki vermemesi, bu işi becerememesi ve bunun gibi daha farklı birçok olumsuz sonuç ortaya çıkabilir. İşte böyle hallerde o çalışanlarla yolları ayırmak en mantıklı yol olacaktır. Aksi halde, gerçekten çalışan kişilerin şirkete karşı olumsuz bir tavır almasına nedene olabilirsiniz.

Leave a Reply