Çalışan anne ve babalar için iş ve çocuk arasındaki dengeyi kurmak ve çocuklara yeteri kadar vakit ayırmak oldukça önemlidir. İş ve çocuk arasında denge kurmaya özen gösterilmelidir. Burada yapılacak en önemli şeylerden biri eve iş taşımamaktır. İş ve özel hayatınız arasında sınır çizmeniz ve eve geldiğiniz zaman vaktinizi çocuğunuza ve kendinize ayırmanız gerekmektedir.

Bazı dönemlerde insanlar oldukça yoğun olabilir, bu da eve iş götürmenize yol açabilir. Fakat neyi, ne zaman yapacağınızı planlayarak vaktinizi daha verimli kullanabilir ve işlerinizi vaktinde bitirebilirsiniz. Etkili bir iş planına sadık kalarak, eve iş taşımayacak, çocuklarınıza vakit ayırabileceksiniz.

Çalışan ebeveynler için bir diğer önemli konu da rolleri paylaşmaktır. Unutulmamalıdır ki annenin ve babanın çalıştığı ailelerde anneye olduğu kadar babaya da büyük bir rol düşmektedir. Ebeveynler arasında rol paylaşımı yapmak ve iki tarafın da çocuğa vakit ayırması hem çocuk hem de ebeveynler için oldukça faydalı olacaktır.

Gerektiği yerde dışarıdan destek almak ise oldukça doğaldır. Aile ya da akrabalarınızdan veya arkadaşlarınızdan, çocuklarınızın bakımıyla ilgili yardım istemekten çekinmeyin. Örneğin çocuklarınızın okul giriş-çıkış saatleri sizin çalışma saatlerinize uygun olmayabilir. Böyle durumlarda dışarıdan destek isteyebilirsiniz.

Bir başka önemli konu ise kendinizi bu konuda kötü hissetmemeniz gerektiğidir. Her zaman pozitif olmalısınız çünkü bu çocuklarınızla olan ilişkinizi de etkiler. Kendinizi başka anne-babalarla kıyaslamadan, çalışma saatlerinizi problem haline dönüştürmeden, olumlu düşünmelisiniz. Çalışmanızın sebebinin çocuklarınıza rahat bir yaşam sağlamak olduğunu unutmamalı ve bunu bir problem haline getirmemelisiniz.

Dengeli bir şekilde kurulmuş iş-aile hayatı her zaman olumlu sonuçlar getirecektir. İyi bir planlamayla, hem çocuklarınıza yeteri kadar vakit ayırabilir hem de iş hayatınızdaki başarınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz. Bu duruma kendinizi kötü hissetmeden ve hayatınızda negatifliklere yer vermeden yaklaşmanız sizin için etkili bir sonuç doğuracaktır. Çalışan bir ebeveyn olmak kolay olmamakla birlikte, güzel yanları da mevcuttur. Bu yanları ortaya çıkarmak ise tamamen size kalmıştır. Bu yazıda verdiğimiz birkaç tavsiyeye uyarak siz de daha pozitif bir çalışma-aile hayatı dengesi kurduğunuzu fark edeceksiniz.

Leave a Reply