Seçici Olun

İş başvurusu yaparken seçici olmaya özen gösterin. Başvurduğunuz pozisyonu gerçekten istediğinizde emin olmak oldukça önemli bir adımdır. İlgi alanınız olmayan ya da ilerde kariyer yapmayı hedeflemediğiniz bir alanda işe başvurmak verimsiz ve isteksiz çalışmanıza yol açacaktır. Bu yüzden iş başvurusu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kişinin kendine uygun işlere başvurmaya özen göstermesidir.

İyi Bir CV Hazırlayın

CV’niz sizi başvurduğunuz iş yerine ilk olarak tanıtacak şeydir. Eğer karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey etkileyici bir CV hazırlamak olmalı. Fakat CV’nizi sadece okuduğunuz okullar ve çalıştığınız işlerle kısıtlamamalısınız. Güzel bir ön yazı, hobileriniz, aldığınız sertifikalar, yabancı dil ve bilgisayar programı bilgileriniz gibi birçok bilgiyi CV’nize yazabilirsiniz. Bu bilgiler sizi diğer adaylardan ayırıp bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Dürüst Olun

İş başvurusunda ve CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yalan söylememektir. Bir eğitim ya da işte çalışma süresinin uzunluğu, yabancı dil seviyesi ya da bir bilgisayar programını kullanmayı bilip bilmemek hakkında yalan söylemek size faydadan çok zarar verecektir. Sahip olmadığınız özellikleri CV’ye eklemek yerine sahip olduklarınızda ne kadar iyi olduğunuzu vurgulamak size artı puan kazandıracaktır.

Yazım Kurallarına Dikkat Edin

CV’nizde kullandığınız yazı dilinin hatasız olmasına özen gösterin. Sizi işe alacak kişinin üstünde olumlu bir etki bırakmak için bu oldukça önemlidir. Yazım kuralları İnsan Kaynakları departmanlarının en çok dikkat ettiğin şeylerden biridir ve CV’nizde veya ön yazıda bir yazım hatası yapmak daha ilk aşamadan negatif bir izlenim yaratmaya sebep olabilir. Açık, net ifadeler ve yazım yanlışlarından uzak bir dil kullanmaya özen gösterin.

Şirketi Araştırın

Başvurduğunuz şirketi iyi tanımak ve firma kültürüne hakim olmak iş başvurusunda oldukça önemli detaylardan biridir. Şirketin hedeflerini, başarılarını ve başarısızlıklarını öğrenmek şirketi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak, ayrıca şirketle yaptığınız mülakatta onları tanıyor olduğunuzu göstermek de size olumlu olarak geri dönecektir. Şirket kültürünü, yani çalışma ortamını, şirket misyonunu, çalışanların özelliklerini tanımak o şirkette gerçekten çalışmak isteyip istemediğinizi görmenizde yardımcı olacak.

Referans Verin

Daha önce birlikte çalıştığınız ve sizin yaptığınız işlerden ve yeteneklerinizden son derece haberdar olan bir üstünüzden referans almak sizin için artı olacaktır. Sizin hakkınızda olumlu olarak referans verecek bir kişinin, yeni başvurduğunuz yerde pozitif bir imaj oluşturmanızda yardımcı olacağı kesin. Bu yüzden diğer adaylardan ayrışmak ve ön plana çıkmak istiyorsanız, referans vermeyi unutmayın.

Ön Yazı Hazırlamak

Ön yazı, bir iş başvurusunda yapılması gerekenler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Ön yazı sizin kendinizi anlattığınız, başvurduğunuz şirketle daha en başta yakın ve birebir iletişim kurabileceğiniz size özel bir dökümandır. Bu yazıda başarılarınızdan, sizi siz yapan şeylerden, hobilerinizden bahsedebilir, başvurduğunuz pozisyon ve şirkete neden uygun olduğunuzu düşündüğünüzü anlatabilirsiniz. Bu ön yazı şirketin sizi daha yakından tanımasına ve sizinle ilgili daha net bir fikir edinmesine yardımcı olacaktır. 

Leave a Reply