Gelişen dünyada yaygınlaşan ofis çalışma disiplinin ev ortamına taşınması Home Office (Home Ofis) tanımını almıştır. Diğer bir adıyla evden çalışmak olan bu çalışma kültürü, zamanla internetin yaygınlaşması ve iş kolların artmasıyla ortaya çıkmış birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de tercih edilen çalışma alanlarından biri olmaya başlamıştır.

Home Office Çalışmak Nedir?

Home Ofis nedir; düşük maliyetli bir çalışma şekli olan home ofis, özellikle kendi işini yapanların tercih ettiği ya da internet ağırlıklı olan çalışma biçimlerinin kullandığı evden çalma durumudur. Ev ortamında hazırlanmış olan bir oda veya bir alanın çalışma odası olarak belirlenmesi ve tıpkı iş yerindeki disiplinle günün belli saatleri mesai yapılmasıyla bu çalışma şekli verimli olabilmektedir. Dünyanın önce gelen CEO’larının ve markalarının bilişim üzerindeki çalışmalarını bu şekilde yürüttükleri bilinmektedir. Ancak evde çalışan kişinin bu çalışma şekline uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Kendi disiplini ve çalışma düzenini planlayabilen, çevresel etmenlerle dikkati dağılmayan birçok kişi bu çalışma şekliyle başarılı olabilmiştir.

Home Office Nasıl Çalışılır?

Evden işlerin yürütülmesi çoğu zaman duyulduğunda insanların ‘’çok kolay iş’’ olarak adlandırdıkları bir çalışma şekli olabiliyor. Ancak bilindiği üzere çok kolay değil tam aksine oldukça zorlaşabilen durumların başladığı noktalardan biri evden işlerin yürütülmesi olabilmektedir. Öncelikle home Office çalışmak; kişinin kendini disipline etmesi, düzenli bir şekilde verimli çalışmasını gerektirmektedir. Özellikle bunu tek başına, sorumluluk hissederek ve azim ederek yapması gerekecektir. 

Genel olarak yaşam alanında çalışmak insanların psikolojik olarak huzurlu ama bir o kadarda dikkat dağınıklığı yaşadıklarını kanıtlamıştır. Bunun için koltukta, mutfakta ya da evin herhangi bir yerinde spontane şekilde çalışmamak oldukça önemli, evde kendi ofisiniz olan bir çalışma odası edinmek gerekmektedir.

Home Office Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Konforlu bir çalışma şekli olarak adlandırılmakta olan home Office çalışmak için öncelikle bilgisayara ve internete ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte bilişim teknolojisi üzerine evde çalışmak mümkün olmuştur. Evden verimli bir şekilde çalışılabilecek home ofis işler ve meslekler genel olarak, internet ve telefonla bağlantılı mesleklerdir. Örneğin; sanal asistanlık, call center elemanı, danışmanlık servisleri, SEO uzmanlığı, yazarlık ve medikal yazıcılık meslekleri gibi internet veya telefonla yapılabilen işler evden yürütülebilmektedir.

Home Office Çalışma Şartları Nelerdir?

Evde çalışma düzenin oluşturulması için çalışma alanının ve düzenin kişinin kendi elinde olması ilk başlarda olumlu görülebilmektedir. Özellikle şartları esnek, aynı zamanda konforlu olarak görülen bu çalışma şekli saatleri belirsiz ya da belirli olarak çalışma şekilleri bulunan meslekler arasında yer almaktadır. Evde çalışmanın gerektirdiği şartlar ilk olarak iş verenin ve sonrasında çalışanın elindedir. Her aşamanın verimli olması için öncelik her zaman disipline olmaktır.

Home Office Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Evde çalışmanın verimliliğini artıran birçok avantajlar bulunmaktadır. Öncelikle iş ortamı stresinden sıyrılmış, planlamaları kendinizin yapması sağlanacaktır. Konforlu bir çalışma alanını oluşturmak için bütün imkanlar sizin elinizdedir. Zaman kaybı yaşamadan, yol ve yemek masrafları olmadan hem karlı hem de stressiz çalışılabilmektedir. Çalışma saatlerinin verimliliği sizin elinizde aynı zamanda evinizin bir odasını kendinizi motive edecek şekilde tasarlamakta bu avantajlar içerisinde yer almaktadır.

Home Office Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Evde çalışarak zaman geçirmek bazen sıkıcı ve bunaltıcı olabilmektedir. Ayrıca evinizde tek yaşamıyor, aileniz ve çocuklarınızla birlikte yaşıyorsanız bu ses izolasyonu için kötü olabilir. Ayrıca yüksek otokontrol ihtiyacı duyularak, kendinizi disipline edemezseniz bu çalışma şeklini çok daha stresli geçirebiliyor, kendinizi bir türlü adapte edemiyor buluyorsunuz.

Leave a Reply