Home office çalışmak son dönemde artık bir zorunluluk haline geldi. Özellikle Corona virüsünün yayılmasının ardından birçok firma çalışanlarını eve yolladı. Bilgisayar ile çalışma mantığına sahip işletmeler, faaliyetlerini bu şekilde devam ettiriyorlar. Ancak bu yeni durum birtakım soruların da gündeme gelmesine neden oldu. Home office çalışan ekiplere nasıl liderlik edilir suali bunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bunun birden çok yanıtı var.

Önceki Rutinleri Devam Ettirin

Evden çalışmak birçok kişi için son derece iyi bir yöntem. Bunun tam tersini düşünen insanların sayısı da bir hayli fazla. Salt home office olarak devam eden bir ekibini yönetilmesi son derece önemli. Böylelikle verim arttırılabilir. Farklı birçok yöntem söz konusudur. Bunların içinde ise ofiste yapılan uygulamaların devam ettirilmesidir. Buna örnek olarak şunları verebiliriz;

  • Çok farklı görüntülü sohbet konuları oluşturulabilir. Özellikle önceden bir araya geldiğinizde yaptığınız gibi değişik bir mevzu hakkında güzel bir konuşma yapmak son derece mantıklıdır. Bu, çok zaman almayacak şekilde yapılmalı. Bunun yanı sıra belli bir plan içinde tamamlanması sağlanır. Her daim herkesin görüşü alınarak konunun bulunması, verimin artması demektir.
  • Ofis hayatının vazgeçilmezi olan beraber yemek yeme, kahvaltı etme gibi rutinleri home office çalışırken de yerine getirmek mümkündür. Bunun için yine webcam kullanımı söz konusu olmalıdır. Hatta hem çay hem de kahve molalarını bu şekilde beraber geçirebilirsiniz.
  • Çok keyifli konuları konuşmak bir diğer önemli husus ise dikkat çekiyor. Özellikle çok uzun olmayan zaman dilimi içinde happy hour tarzı sohbet çok büyük bir kazanım demektir.

Bilgi Paylaşımını Unutmayın

Home office çalışan ekiplere nasıl liderlik edilir sorusunun bir diğer yanıtı ise paylaşımın son derece başarılı bir biçimde yapılmasıdır. Ekip liderinin bu konuda planlı bir biçimde hareket etmesi son derece önemlidir.  Home office olarak çalışan personel için bilgi paylaşımının her daim hızlı olması gerekir. Bu noktada unutulmaması gereken bir diğer kavram ise şeffaflıktır. Uzaktan bir çalışma durumu söz konusu olduğu için her şeyin net olması kuralının göz önünde bulundurulması şarttır. Bu süreç içinde ekibi yakından takip etmek gerekir. Onların hangi durum içinde olduğunu bilmek önemli bir husustur. Paylaşacağınız mesajlar için son derece etkili olan yöntemleri seçmeniz, ekibin çok daha iyi bir performans göstermesini sağlar. Evden çalışmanın ilk günlerinde onlarla fazla iletişim kurmak, bir ekip liderinin her daim unutmaması gereken konuların içindedir.

Destek ve Geri Bildirim Çok Sık Olmalı

Evden çalışmanın en büyük handikaplarından birisi ortamda hiç kimsenin olmamasından dolayı geri bildirim eksikliğidir. Bu durum hem motivasyonu düşürür hem de kopmalara neden olur. Bundan dolayı ekip liderinin sık bir biçimde geri bildirim sağlaması son derece mantıklı bir yöntem olacaktır.

Kişisel Toplantıları Unutmayın

Kişisel toplantılar son derece önemlidir. Bunun iki temel getirisi vardır. İlki çalışan kişinin daha iyi motive olmasını sağlamaktır. Böyle bir görüşme sırasında personel, kendisini çok önemli hisseder. Bunun yanı sıra frekans artımı da söz konusu olur. Bu çalışanın performansı çok kısa bir zaman dilimi içinde yükselir.  Her daim çok sık şekilde bunu yapmak mantıklı değildir. Özellikle haftada bir gün yeterlidir. En az 30 en fazla 1 saat sürmesi birçok uzman tarafından tavsiye edilir.

Konu Dışında Sorular Sorun

Evden çalışmak zaman zaman insanlar için son derece sıkıcı bir durum olabilir. Bundan dolayı çalışan kişinin kafasının dağılması için rutin dışına çıkmak gerekebilir. Böyle durumlarda ekip liderinin soracağı sorular çok önemlidir. Bunların içinde nasıl hissediyorsun; çalışan ile güçlü bir bağ kurulması demektir. Bunun yanı sıra aklında neler var, sıkıldın mı, endişe etmiş olduğun konular neler gibi değişik sualleri de unutmamak lazım.

Leave a Reply