Evde çalışanlar ve aynı zamanda karantina döneminde olanlar için evde vakit geçirmenin yolları, öncelikle spor ve sağlıktan geçmektedir. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kitap ve film de izleyebilirsiniz. Ancak bunları yapıyor ve keyif alamıyorsanız, evinizde zaman geçirmenin daha da güzelleşmesini sağlayacak yeni yollara başvurabilirsiniz.

Yeni Aktiviteler İnşa Edin!

Evde vakit geçirmek için birçok yolu denediniz ancak hepsinden teker teker sıkılmaya başladıysanız, yeni aktiviteler oluşturabilirsiniz. Bunlar belki de hiç ilgi duymadığınız hayatınızda bir kere bile yapmayı denemediğiniz bir etkinlik olabilir. Hiç resim yapmayı denediniz mi ya da eski kıyafetlerinizden yeni kıyafetler tasarlamayı? 

Evinizde yapabileceğiniz birçok aktivite üretebilir, yaşam yerinizi güzelleştirebilir, kullanmadığınız eşyalardan işe yarar malzemeler oluşturabilirsiniz. Eski defterlerinizden yeni bir ajanda, ayakkabı iplerinizden kalem süsleri yapabilir, zamanınızı görsel bir güzelliğin oluşması için değerlendirebilirsiniz.

Kendi Sebze Ve Meyvelerinizi Yetiştirin!

Evinizin hem dekorasyonuna katkıda bulunan hem de huzur sağlayan bitkileriniz olması ile evde nasıl zaman geçirilir sorusunun bir cevabını bulmuş olun. Hiç kendi sebzelerinizi yetiştirmeyi ya da meyvelerinizin olgunlaşmasını izlediniz mi? Bu hayatınızdaki fırsatlardan biri olabilir. Psikolojik olarak insanların zevkle ürettiği yiyecekleri tüketmesi serotonin salgılanmasını sağlıyor. Psikolojik verimliliği kadar, evde sağlıklı yiyecekler oluşturabileceğiniz bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Ancak bunları yapacak yeriniz olmadığını düşünüyorsanız, balkonunuzu veya saksılarla güneş alan havadar bir odanızı değerlendirebilirsiniz. Toprak, su ve sevgi bitkilerinizin yetişmesine yardımcı olacaktır.

Kültürel Yemekler Yapın!

Evde yapılacak şeyler arasında birçok seçeneğiniz var. Ancak sizin ilgi alanınızın hangisi üzerine olduğunu keşif etmeniz biraz zaman alabilir. Ama yemek herkesin ortak noktalarından biri ve yeni lezzetler denemek için önünüzde bir fırsat bulunuyor. Örneğin hiç Hint yemeği ya da Fransa’ya özgü geleneksel bir tatlıyı yapmayı denediniz mi? Evinizde yapabileceğiniz basit ama farklı ülkelere ve kültürlere ait lezzetleri keşif edebilirsiniz. Bunlar için tek yapmanız gereken mutfağınızdaki malzemelere uygun olan kültürel yemekler bulmak, uygun fiyatlı menüler oluşturmak olabilir. Daha sonra sevdiklerinizi eler ve hayatınızdaki insanları da bu lezzetlerle buluşturabilirsiniz.

Evde Aile Etkinlikleri

Ailenizle birlikte yaşıyor veya eşiniz ve çocuklarınızla güzel zaman geçirmek istiyorsanız, evinizi bir oyun bahçesine çevirebilirsiniz. Çocuklarınız için yastıklardan ve çarşaflardan bir çadır yetişkinler için ise internet üzerinden birçok kelime oyunları bulabilir, bunlarla kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Eski oyunları çocuklarınızla tanıştırmakta etkili bir yöntem olabilir. Sokakta oynanan, saklambaç, yakartop ve şaşırtmaca oyunlarını çocuklarınıza öğretebilir ve onlarında evde sıkılmamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kültürel oyunlar ve bilmece oyunları da bu seçeneklerin arasında güzel bir zaman geçirme yöntemi olabilir.

Kült Filmleri İzleyebilirsiniz

1950 yılından günümüze kadar uzanan Oscar almış veya arka planda kalıp sonradan keşif edilmiş kült filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Örneğin kült yapımların yönetmenlerinin bütün filmlerini ya da başarılı oyuncuların bütün filmlerini izleye bilir, kültürel olarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Geçmişte kalan 60 yılı sadece birkaç ayda tamamlayarak, sinema tarihini yeniden yazabilirsiniz. Her güne bir film olarak ayarlayabileceğiniz bu fikri diğer evde aman geçirme fikirleriyle de kombine edebilir, bunu arkadaşlarınız veya ailenizle de yapabilirsiniz.

Yoga Yapmak Huzur Bulmanızı Sağlayabilir

Spor ve yemek aktivitelerinin yanı sıra ruhunuzu da ihmal etmemeniz önemli. Özellikle evde çalışanlar için önemli derece stres azaltan bir yöntem olarak yoga yapmak çok faydalı olacaktır. Her gün yoga yapabilir, dingin ve huzurlu müziklerle vücudunuzu ve zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Leave a Reply