Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz; güçlü bir bağışıklık sistemi için öncelikle günlük yaptığımız sağlıksız hataların farkına vararak, vücudumuzun bize verdiği mesajları dikkate almalıyız. Günde ne kadar su tüketip, yağ ve karbonhidrat tüketimimize ne kadar dikkat ediyor aynı zamanda günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarımıza karşılık veriyor muyuz?

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi nedir; Vücudumuzun bir makine olduğunu düşünürsek, bağışıklık sistemimizin de bu makinenin dişlileri olduğunu varsayabiliriz. Bir mekanizmanın işleyebilmesi için onun dişlilere ihtiyacı olmalı ve bu dişlilerin de kuvvetli olması gerekmektedir. 

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun hastalıklardan korunmasını aynı zamanda hastalıklarla mücadele edebilmesini sağlayacak savaşçı hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler mekanizmanın bozulmaması için vücuda giren mikroorganizmalarla baş etmek, virüsler ve hatalı gelişmekte olan kanser hücrelerinin önüne geçmek için güçlü olmalıdır. Çarkın devam etmesindeki en büyük önlem sağlıklı bir bağışıklık sisteminden geçmektedir. 

Özellikle Covid19 virüsünden kaynaklı son zamanlarda oldukça duyulan bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz; sorusunun nedeni bu savaşçı hücrelerin vücudumuzu koruyacak güce sahip olmasını sağlayacak püf noktalara dayanmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir; Her canlının bağışıklık sisteminin bir hafızası bulunmaktadır. Bu hafıza daha önce geçirdiği hastalıklara nasıl müdahale edileceğini öğrenmesi ve bu moleküllerin hücresel verilerle birlikte bağışıklığın onarımı sağlanmaktadır. 

Ancak Covid19 gibi daha önce rastlanmamış bir hastalıkta, bağışıklık sistemi bu bilmediği hastalıkla nasıl savaşacağını öğrenmeli, bunun içinde daha güçlü ve verimli asker hücrelerinin olması gerekmektedir. Bu aşamada bağışıklık sistemi güçlenmek için lenf ve kan sıvısını artıracak suya ihtiyaç duyacaktır. Su vücuttaki zararlı virüs ve bakterilerin atılması için birinci etkendir. Ayrıca düzenli beslenerek protein, vitamin ve minerallerle zengin bir besin alması, zararlı gıdalardan uzak durarak bağışıklık sisteminin mücadeleci yapısına fayda sağlayacaktır. Özellikle C, D ve A vitaminleri günlük olarak alınmalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz; yoğun olarak oksijen aktarımına, protein ve vitaminlere ihtiyaç duyan bağışıklık sistemini güçlendirme yolları, öncelikle sigara, kafein ve alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmaktan geçmektedir.

Daha sonra;

  • Bol su tüketimi 
  • Protein, vitamin ve mineral ağırlıklı düzenli beslenme 
  • Düzenli egzersizler ve spor yapmak 
  • Şekerli ve yağlı yiyecekleri fazla tüketmemek 
  • Uyku düzenine dikkat etmek

Dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu hissettirmeye başlayacak, bağışıklık sisteminizi ayağa kaldıracaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Besinler Nelerdir?

Gelişen seracılık nedeni ile mevsimsel meyve ve sebzelerin tüketimi azalmaya başlamıştır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren besinler piramidinde öncelikler arasında mutlaka mevsim koşullarına göre yetişmiş gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir.

  • Limon, portakal ve greyfurt ( C vitamini ağırlıklı meyveler ve sebzeler)
  • Et ve et ürünleri (Özellikle haftada bir kere deniz ürünleri)
  • Mantar, yaban mersini, tatlı patates ve karnabahar 
  • Karanfil, zencefil ve yeşil çay

Corona Virüsüne Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Global bir salgın olarak Covid19/ Corona Virüs döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle düzenli beslenmek ve bol bol su içmek gerekmektedir. Uzmanların tavsiyesiyle, günlük C vitaminin karşılanması, protein ağırlıklı gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Sabah, öğlen ve akşam yemeklerini ihmal etmeden bol bol su tüketilerek vücudun toksinlerini atması sağlanmalıdır.

Corona Virüsünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salgın döneminde özellikle hareketsiz kalmamak aynı zamanda hava kirliliğinden ve sigara kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Bununla birlikte mutlaka hijyen kurallarına uyulmalı, sebze ve meyveler bol bol yıkanarak tüketilmelidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve koruyan gıdalar mevsimsel olarak tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemimiz umduğumuzdan çok daha güçlüdür, her gece milyonlarca bakteri ile savaşır, çünkü onlar tanıdık düşmanlardır. 

Ancak yeni tip Corona ile henüz karşılaşmıştır. Bu savaşı kazanması için önce düşmanının zayıf yönünü bulması gerekecektir.

Leave a Reply